Rövid leírás
-
Képek
Részletes leírás

Malatin Antal sírja. Malatin Antal (Gödöllő, Pest m. 1820 – Kalocsa, 1905. okt. 6.) nyomdász, Kalocsa második nyomdájának egyik megalapítója. A pesti piaristáknál járt gimnáziumba. A gimnáziumi évek után, 1833. nov. 1-én a Landerer nyomdába került szedőtanoncnak. Itt ismerkedett meg későbbi üzlettársával, Holmeyer Ferenccel, aki 1835-ben került a nyomdába. Felszabadulása után külföldi vándorútra indult, melynek Ausztria, Csehország, Svájc, Elzász és Németország voltak az állomásai. 1841-ben visszatért Pestre és a Landerer nyomdában helyezkedett el szedőként. Keze alól került ki Kossuth Lajos Pesti Hírlapja és a Frankenburg Adolf által szerkesztett Életképek. A nyomda épületében lakó Kossuth Lajost közeli barátság fűzte Malatin Antalhoz. 1841-ben, Lajos napkor a nyomda négy szedője Kiss Ferenc, Prohászka Ferenc, Hertz János és Malatin Antal az alábbi verssel köszöntötte Kossuth Lajost:

"Írj betűt összeszedem s trónt építek észnek, erőnek:

Pajzst az igaz, törvényt a gonosz élete fölé.

Légy Alakítva ható; Jók Oltalmazva Szeretve

 Mondhassák: elvünk képviselője te vagy."

1848. márc. 15-én, a sajtó felszabadításakor Malatin Antal szedte ki harmadmagával a   12 pontot és a Nemzeti dalt. A nyomtatás Holmeyer Ferenc irányításával történt. Valószínűleg, Kossuth Lajoshoz fűződő barátsága is közrejátszott abban, hogy a kormány által felállított új bankjegynyomda főszedőjévé nevezték ki. Követte a kormányt 1849 januárjában Debrecenbe, május végén vissza Pestre, majd 1849. júl. 1-én Szegedre. Szedőként közreműködött 1849. aug. 11-én Kossuth Lajos lemondó nyilatkozatának kinyomtatásában. Haynau haditörvényszék elé állította, de felmentették. A szabadságharc bukása után visszament a Landerer nyomdába. 1856. dec. 15-én önállósult és 1857. ápr. 17-én szerződést kötött Holmeyer Ferenccel a Kalocsán felállítandó Malatin Antal és Holmeyer Ferenc nyomdára. A cégbejegyzésük száma 32.739 volt. Még abban az évben berendezték a nyomdát az egykori piarista nyomda helyiségében a Fő utcán, amely a mai Kalocsai Gyermekotthon helyén volt. A nyomda berendezésében és megindításában Ábrahámffy János érsekuradalmi ügyész támogatta a két nyomdászt. Később a Malom utcában vásároltak épületet a nyomda számára. (Az épületben ma az Egyesített Szociális Intézmény egyik részlege működik.) 1882 augusztusában megszüntették az üzletközösséget. Holmeyer Ferencé maradt a Malom utcai ház a nyomdával, Malatin Antal pedig új nyomdát alapított, amely 1898-ig működött. 1898 januárjában nyugalomba vonult, és eladta nyomdáját Werner Ferencnek, egykori cégtársa, Holmeyer Ferenc vejének, aki összevonta az apósától örökölt nyomdával, amely akkor már az Úri (ma Hunyadi) utcában működött. A Malom utcai nyomdáról kapta nevét a mai Malom utca Kossuth Lajos utcától a mai Kígyó utcáiig húzódó szakasza, amely a Nyomda utca nevet viselte 1900. nov. 8-ig. 1948 márciusában a kalocsai Ipartestület nagytermének falán a két kalocsai nyomdász emlékére elhelyezett emléktáblán az alábbi szöveg olvasható:

„Legyen béke, szabadság és egyetértés!

Malatin Antal             Holmeyer Ferenc

1820-1905                       1823-1889

Negyvennyolc idusán Malatin s Holmeyer, a társ,

ők szedték a szabad sajtónak első kiadását.

Centenárjukat hálával őrzi e márvány.

                             A magyar nyomdai munkásság

                                  Kalocsa és járása iparosai

                                  Kalocsa város közönsége”

(Az épületben ma a kalocsai Porcelánfestő Üzem működik.) 1948. febr. 17-én az Ipartestület előtti Szent János teret Malatin térnek, a Hunyadi utca végén lévő Szent György teret Holmeyer térnek nevezték el. A Malatin tér ma is megvan. A Holmeyer teret Obermayer Ernő paprikakutató halála után, 1971-ben Obermayer térre változatták. A sír állapota: A sírhelyet kőkeret övezi, mely egyik oldalának felső részén MALATIN CSALÁD SÍRBOLTJA felirat olvasható. A kőkeret tetején kb. 110 cm magas kovácsoltvas kerítés található. A sírhely közepén áll a kb. 170 cm magas, fekete márványból készült obeliszk a következő szöveggel: EMLÉKEZÜNK / A 100.-IK ÉVFORDULÓN / MALATIN ANTALRA / A SZABAD SAJTÓ / EGYIK ELINDÍTÓJÁRA. / 1948. MÁRCIUS 15. / A MAGYAR NYOMDAI MUNKÁSSÁG A sír gondozásra szorul. Műemlék. Fénykép 1984. 6. A sír helye: XX. parcella 30.

Szakterület
épített környezet
Kategória
Temetői kisemlékek