Az 537. sz. kalocsai hadikórház halottjainak sírja és a II. világháború áldozatainak emlékműve

Rövid leírás
-
Képek
Részletes leírás

Az 537. sz. kalocsai hadikórház halottjainak sírjai és a 2. világháború áldozatainak emlékműve. A főút mellett, a kálvária végén lévő kripta magasságában, az út melletti sírok mögött található a II. világháború áldozatainak temetői emlékműve. Kb. 4 x 4 m-es térkővel kirakott alapzaton áll a kb. 150 cm magas, szabálytalan faragású, vörös márványból készült emlékkő az alábbi felirattal:

 kegyelettel

a ii. világháború

hősi halottainak

és áldozatainak

emlékére

kalocsa városa

A második világháború alatt Kalocsán működött az 537. sz. hadikórház. A hadikórházban elhunytakat a XIX. parcella délkeleti részén temették el részben egyedi, részben közös sírokban. Később, a nyolcvanas években az itt található katonasírok nagyobbik részét megszüntették, és a sírhelyeket értékesítették. Néhány egyéni sír maradt csak fenn. A hadikórházban elhunytak emlékét őrzi a 2. világháború hősi halottainak emlékműve mögött balra található egy alacsonyabb kövön lévő márványtábla az alábbi szöveggel:                       

e helyen nyugszanak

az 537-es

hadikórházban

elhunytak is

A sírok állapota: Az emléktábla mögött két katonasír található. A 102. sz. sír hagyományos, keskeny földsír alacsony, kb. 110 cm magas vörös márványból készült keresztel, melynek felirata: ITT NYUGSZIK / FARKAS IMRE / ÉLT 47 ÉVET / BÉKE PORAIRA. Az elhunyt feltehetően 1943. márc. 19-e előtt néhány nappal hunyt el a kalocsai hadikórházban, a mellette lévő sírban nyugvó Kovács Lajos hozzátartozója szerint. A sír feltehetően eredeti, ugyanúgy néz ki, mint a temetés idején, a márványkeresztet valószínűleg később állították. A sír gondozásra szorul. A 101. sz. sírban nyugvó Kovács Lajos 1943. márc. 19-én hunyt el a kalocsai hadikórházban tífuszban. Betegen érkezett haza a frontról, súlyosbodó állapota miatt került a hadikórházba, ahol elhunyt. Őt is itt temették el, de sírját később családja családi sírhellyé alakította át. Gondozott sír. A hadikórház emlékköve mellett öt (94/E/D/C/B/A sz. sírok), a világháborús emlékmű melletti sorban egy további katonasír (93. sz.) található. Az itt nyugvó katonák a kalocsai hadikórházban hunytak el. Mindegyiket egyforma műkő fedőlap fedi, a fedőlapokon négyzet alakú bronztáblán az elhunyt neve és a halálozás éve. A 94/E. sz. sír felirata: DEMÉNY ISTVÁN / ÉLT 24 ÉVET / 1944. A 94/D. sz. sír felirata: Ismeretlen katona / 1944. A 94/C. sz. sír felirata: KOCSIS BERTALAN / ÉLT 25 ÉVET / 1944. A 94/B. sz. sír felirata: Ismeretlen katona / 1944. A 94/A. sz. sír felirata: PATAKI ISTVÁN / ÉLT 25 ÉVET / 1944. Az emlékmű melletti sorban lévő 93. sz. sír felirata: PUCHINGER FERENC / ÉLT 32 ÉVET / 1944. A sír mellé utólag kb. 80 cm magas vörös márványból készült keresztet állítottak a következő szöveggel: PUCHINGER FERENC / HŐSI HALÁLT HALT / 1912-1944 / GYÁSZOLJA HITVESE / ÉS ÁRVÁI. Az egyforma sírok különösebb gondozást nem igényelnek, de figyelemmel kell kísérni a sírokon lévő bronztáblákat és a sírok körüli tisztaságot. A következő, kissé beljebb kezdődő sor első, 89. sz. sírban nyugszik Cselik János, akit szovjet katonák lőttek agyon. A keretes fedett sír kb. 130 cm magas fehér kőkeresztjének felirata: ITT NYUGSZIK / CSELIK JÁNOS / ÉLT 35 ÉVET / HŐSI HALÁLT HALT 1945. ÁPR. 2. / GYÁSZOLJÁK ÉDESANYJA / ÉS TESTVÉREI. Gondozott sír. A sírok helye: XIX. parcella 89. 93. 94/A/B/C/D/E. 101. 102.

Szakterület
épített környezet
Kategória
Temetői kisemlékek